התחדשות עירונית

המדריך להתחדשות עירונית

בעיר חולון כמו בערים רבות אחרות, קיימים בניינים שנבנו לפי תקן בניה מיושן. הבניה הישנה אינה כוללת חדרי ביטחון/ ממ"ד, המבנה אינו מחוזק, ורובם ללא מעלית. בניינים אלו חשופים במקרה של רעידת אדמה וקיימת עבורם סכנת התמוטטות. התחדשות עירונית מביאה עמה בשורה בחידוש הסביבה העירונית בישראל בכלל ובחולון בפרט ויוצרת שיפור באיכות החיים של הדיירים תוך יצירת מרקם עירוני המותאם לאורח החיים המתקדם של כולנו. העיר חולון זוהתה כפוטנציאל בתחום ההתחדשות העירונית.

איך מממנים את ההתחדשות העירונית

ניתן לבצע התחדשות עירונית בכל מיני צורות. לדוגמא, אפשר לבצע התחדשות מסוג פינוי בינוי, מסוג תמ"א 38 חיזוק או מסוג תמ"א 38 הריסה ובניה מחדש. בכל השיטות הללו, מבצעים את התהליך מא' ועד ת' ללא צורך במימון של הדיירים. איך זה מתבצע? ראשית, נדרשת הסכמה של כמות מסוימת של הדיירים. מרגע שיש הסכמה, יזם יכול להוביל את התהליך הלאה. הגשת תוכניות, קבלת אישורים מגורמים עירוניים וגורמים נוספים ולאחר מכן הכנת תוכניות מפורטות.

ההתחדשות העירונית, שמבוצעת על ידי חיזוק או על ידי הריסה ובניה, כולל אישורי בניה לתוספות בניה שמעבר לחיזוק. תוספות הבניה מאפשרות ליזם למכור את הדירות העודפות. כך אפשר לממן את ההתחדשות מבלי שהדיירים צריכים להוציא אפילו שקל אחד מהכיס.

מה זאת אומרת הסכמת הדיירים

לצורך ביצוע התחדשות עירונית צריכים דיירי הבניין או דיירי כמה בניינים סמוכים לחתום על מסמך עקרונות.

פינוי בינוי המורכב ממס' בניינים ולא פחות מ- 24 דיירים קיימים נדרשת הסכמה של 66%. במסלול תמ"א 38 בהמשך לתיקון חוק ההסדרים, שונה הרוב מ 80% ל 66%.

איך בוחרים יזם להתחדשות העירונית

הכללים הבאים יעזרו לכם לבחור היטב את היזם שיוביל את ההתחדשות העירונית בבניין או בשכונה שלכם:
איתנות פיננסית – יזם שרוצה להוביל בהתחדשות עירונית צריך לממן את העלויות הרבות, עוד לפני שניתן להרוויח. כלומר, לדיירים חשוב לבחור יזם בעל איתנות פיננסית. כלומר, יזם שאיננו "סוחר חתימות" אלא מי שרוצה ומסוגל בעצמו להוביל ולממן את ההתחדשות או התמ"א.
ניסיון ומוניטין – תמיד חשוב להעדיף יזם שיש לו ניסיון בתחום ומוניטין. יזם בעל ניסיון של שנים רבות הוא מי שכבר השלים פרויקטים בנדל"ן, סיים פרויקטים של תמ"א 38 ו/או התחדשות עירונית בהצלחה. אלה דברים שקל מאוד לבדוק ואפילו אפשר לבקר ולראות בעיניים איך נראים פרויקטים שנהרסו, נבנו ונמסרו לפי המתווה של התחדשות עירונית.
גישה אנושית – יזם בעל גישה אנושית הוא זה שמקיים קשר טוב, מכבד וקשוב, עם כל הדיירים. יזם מנוסה שמקשיב לדיירים ומתאמץ למצוא פתרונות שישקיטו גם את החששנים שבדיירים, יוכל לקדם טוב יותר, נכון ומהר יותר את התהליך. אלה דברים שקל מאוד לבדוק ואפילו אפשר לבקר ולראות בעיניים איך נראים פרויקטים שנהרסו, נבנו ונמסרו לפי המתווה של התחדשות עירונית.
עליית ערך הנכס – ברגע שמוצאים יזם עם הצלחה מוכחת, הרבה יותר פשוט לצאת יחד לדרך. היזם המנוסה ידע כיצד למקסם את התמורה לדיירים ולהביא לעליית ערכי הנכסים שלהם, באופן שגם מאפשר לשמור על שולי רווח יזמי. האיזון הזה בין הרצון להרוויח לבין ההבנה שהתמורה לדיירים צריכה להיות גבוהה, בהחלט אפשרי.

מעונינים לשמוע יותר?